באיזה שבוע עושים ניתוח קיסרי מתוכנן

מועד ניתוח קיסרי מתוכנן – באיזה שבוע עושים?

סטטיסטיקה מדהימה: לפי מחקרים, מכונה 29% מכל הלידות בישראל לא לידה טבעית, אלא ניתוח קיסרי מתוכנן. מועד ניתוח קיסרי מתוכנן הוא המועד האופטימלי ביותר לביצוע הניתוח במסגרת ההריון.

המועד המקובל לניתוח קיסרי מתוכנן הוא בין השבועות 38-39 של ההריון. זוהי התקופה בה הרופאים ממליצים לביצוע הניתוח, למען הבטיחות והנוחות של האימא והעובר.

בניתוחים מסוימים, כמו חוסר התקדמות בלידה או מצוקה עוברית, ניתן יהיה להחליט על ניתוח קיסרי מתוכנן קודם לכן. אך ברוב המקרים, המועד המומלץ הוא בשבועות 38-39.

לקחים עיקריים:

 • מועד ניתוח קיסרי מתוכנן הוא המועד האופטימלי ביותר לביצוע הניתוח במהלך ההריון.
 • המועד המקובל לניתוח קיסרי מתוכנן הוא בין השבועות 38-39 של ההריון.
 • במקרים מסוימים לפי התקדמות הלידה או מצוקה עוברית, ניתוח קיסרי מתוכנן יימצא בשערות קודם לזה.
 • החלטת הניתוח קיסרי נקבעת על פי פרמטרים רפואיים, מחלות אימהיות, ותנאים בריאותיים שונים של האימא והעובר.
 • דיבור פתוח ותוכנית מקיפה בין האימא והרופא המטפל הם חיוניים לקביעת המועד המומלץ לניתוח הקיסרי.

מהם החלוקות למועדות בניתוח קיסרי?

בניתוח קיסרי מתוכנן, קיימות חלוקות למועדות של הלידה הקיסרית. החלוקות הן:

 1. מועד מוקדם (Early Term):
  בין שבוע 37+0 לשבוע 38+6. זהו מוקדון המועדון הראשון והמוקדם ביותר לניתוח.
 2. מועד מלא (Full Term):
  בין שבוע 39+0 לשבוע 40+6. זהו המועד הנפוץ ביותר לביצוע הניתוח הקיסרי.
 3. מועד מאוחר (Late Term):
  בין שבוע 41+0 לשבוע 41+6. זהו מועדון המועדון האחרון והמאוחר ביותר לניתוח.
 4. הריון עודף (Postterm):
  משבוע 42+0 והלאה. זהו מועד מאוחר מאוד, המחלקות הרפואיות מעדיפות למנוע הריון עודף בשל הסיכון הגבוה מצורך מיוחד ויכולת העובר לייצר בעיות נשימה ומערכתיות נוספות.

חלוקות למועדות בניתוח קיסרי

בין החלוקות למועדות בניתוח קיסרי מתוכנן קיימות הבדלים עקביים בין המועדות, התוכלו לראות תמונה להמחשה.

מי מגביל את המועד המומלץ לניתוח קיסרי מתוכנן?

מועד ניתוח קיסרי מתוכנן נקבע תוך חשיבה והתחשבות במגבלות ובתנאים שונים. הרופא המטפל ישקול את המועד המומלץ לניתוח בהתאם למצב הבריאותי של האימא והעובר, כמו גם לפי פרטים חומריים כמו סיכון לפרורים רחמיים או בעיה בתפקודי העובר.

באופן כללי, המועד המומלץ לניתוח קיסרי מתוכנן ייקבע לפי התנאים הביולוגיים והרפואיים הטובים ביותר, בכדי להגביר את הבטיחות ולשפר את התוצאות לאימא והעובר. האישית הרפואית והידע המקצועי של הרופא משמעותיים בעת לקביעת המועד המומלץ לניתוח. עשויים להשפיע מגבלות כגון רפורמות רחם קודמות, מחלות מולדות או תותח עוברי.

ההמלצה לניתוח קיסרי מתוכנן צריכה להיעשות בתוך שיחת ייעוץ מקיפה בין הרופא/ת המטפל/ת לבין האימא, כדי להבטיח דעת רוח על ההתחלעות הטובה ביותר והביטחון לטווח הממושך. התהליך מתבצע תוך התחשבות בגבולות ותנאים מיוחדים ותוך שימת דגש על השלמות והתבטיחות הלידה.

מסקנה

למעשה, מועד ניתוח קיסרי מתוכנן נקבע בהתאם לתנאים שונים. כאשר קיימים תנאים כמו עובר גדול, חוסר התקדמות בלידה, סיבוכי הריון, מחלות אימהיות או מצוקות עובריות, ותוספות ניהולים אחרות, ניתן להחליט על ניתוח קיסרי מתוכנן במועד מוקדם מתוך התייעצות עם צוות רפואי מיומן. ישנם מגבלות וגורמים נוספים שמשפיעים על תוכנית הלידה והניתוח הקיסרי, וההמלצה תתבצע על ידי צוות רפואי המתבסס על התנאים הבריאותיים והמיוחדים המשותפים של האימא והעובר. בתהליך ההחלטה על ניתוח קיסרי מתוכנן, עשוי להיות מעורבת גם הלוואי של האימא, ולכן חשוב לבחון את כל המידע עם הרופא/ת המטפל תוך שיחה מקיפה ופרטנית, כדי להבטיח את הביטחון והשלווה לעת הלידה.

שאלות נפוצות

מועד ניתוח קיסרי מתוכנן – באיזה שבוע עושים?

מועד ניתוח קיסרי מתוכנן מתייחס למועד האופטימלי ביותר לביצוע הניתוח. המועד המקובל לניתוח קיסרי מתוכנן הוא בין השבועות 38-39 של ההריון.

מהם החלוקות למועדות בניתוח קיסרי?

קיימות חלוקות למועדות של הלידה הקיסרית. החלוקות הן:– מועד מוקדם (Early Term): בין שבוע 37+0 לשבוע 38+6.– מועד מלא (Full Term): בין שבוע 39+0 לשבוע 40+6.– מועד מאוחר (Late Term): בין שבוע 41+0 לשבוע 41+6.– הריון עודף (Postterm): משבוע 42+0 והלאה.

מי מגביל את המועד המומלץ לניתוח קיסרי מתוכנן?

מועד ניתוח קיסרי מתוכנן נקבע תוך חשיבה והתחשבות במגבלות ובתנאים שונים. הרופא המטפל ישקול את המועד המומלץ לניתוח בהתאם למצב הבריאותי של האימא והעובר, כמו גם לפי פרטים חומריים כמו סיכון לפרורים רחמיים או בעיה בתפקודי העובר.

מה מסקנת הנושא?

מועד ניתוח קיסרי מתוכנן נקבע בהתאם לתנאים שונים. ישנם מגבלות וגורמים שונים שמשפיעים על תוכנית הלידה והניתוח הקיסרי, כאשר ההמלצה תתבצע על ידי צוות רפואי מיומן המתבסס על התנאים הבריאותיים והמיוחדים של האימא והעובר. החלטת הניתוח קיסרי צריכה להתבצע בתוך שיחה מקיפה בין האימא והרופא/ת המטפל, כדי להבטיח את הביטחון והשלווה לעת הלידה.